fbpx

Какво представлява инверторът и каква е неговата роля в соларните системи?

22/02/2024

Всяка една система обикновено има свой главен командващ блок. Колите, които всички управляваме имат своя главен компютър, който регулира работата на различните части на колата, компютрите ни имат процесор, който свързва всички хардуерни компоненти на едно място и т.н. Когато говорим за фотоволтаични системи, инверторът е точно това централно управляващо устройство, което координира работата на цялата система.

Инверторите, които се използват за изграждане на соларни системи в днешно време се разделят на два главни вида - мрежови и хибридни. Повече за разликата между двата типа системи, можете да намерите в статията ни Видове фотоволтаични централи. Главната разлика между тях е, че хибридните инвертори поддържат работа с допълнителни батерии, които могат да съхраняват енергията, която не може да бъде ведната използвана от консуматорите, а мрежовите инвертори не могат да съхраняват енергията, а само да регулират производството й. Именно поради тази причина много често хибридните системи са предпочитани, особено за домашни потребители, за които използването на електроенергия е предимно вечер.

Какви са основните функции на соларния инвертор?

Както вече споменахме, една от основните функции на хибридните инвертори е да контролира заряда и разряда на батериите, които са част от фотоволтаичната система. Инветорът комуникира с батериите посредством протокол 485 и обменя с тях информация за текущото състояние, напрежение, и ниво на заряд на клетките. По този начин контролира с каква мощност може да ги зарежда и разрежда. Освен това, инверторът позволява изпълнението на някои умни функции като например задаване на различни времеви интервали в които да се зарежда или разреждат батериите или дори да се допълват от мрежата.

Някои инвертори поддържат и функцията за работа в островен режим на системата. Това означава, че вие можете да продължите да използвате електроенергията на вашата соларна система, в случай, че отпадне напрежението на елеткропреносната мрежа. Тази иначе непосилна за мрежовите инвертори задача прави хибридните инвертори много желани сред битовите потребители.

От друга страна, инверторът има и друга основна функция - да превръща правият ток, който идва от фотоволтаичните панели в променлив (или такъв, който масово се използва в домакинствата и бизнеса). Това преобразование се изпълнява на цената на загуба, която в случаят на качествените инвертори е пренебрежимо малка (под 3%).

Друга основна функция на инвертора е ограничаването на експорта. Тъй като някои фотоволтаични системи имат ограничение и не могат да връщат енергия обратно в електропреносната мрежа се налага да се ограничи производството на системата. Това се извършва от инвертора с помощта на токови трансформатори, които предават информация на инвертора за текущото потребление. По този начин инверторът с точност може да проследни колко точно електроенергия е необходимо да произвежда без да има връщане обратно в публичната мрежа. Това е от изключително значение, тъй като повечето електромери отчитат върнатата електронерегия като използвана и може да се получи увеличаване на сметките.

Вашият партньор в планирането и изграждането на соларни системи за бита и бизнеса.

Последвайте ни в социалните мрежи

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram