В тази статия ще разгледаме различните видове фотоволтаични централи. Ще научите също и повече за соларните панели, инверторите и батериите, които най-често се използват в днешно време, както и техните предимства и недостатъци.
Съществуват основно два типа фотоволтаични централи - мрежови и хибридни такива, като основната им разлика е наличието на батерии, които могат да поемат излишната произведена от соларните панели енергия и да я съхранят, за да може да се използва тогава, когато слънчевата светлина е недостатъчна. Това разграничение се поражда основно поради различните видове инвертори, които се използват в двата вида централи. Ако не сте наясно какво точно представлява инверторът, можете да прочетете нашата статия.
Мрежовите централи работят без наличието на батерии в системата. Те могат да произвеждат електроенергия и да отдават ток само при наличие на директна слънчева светлина. Такива системи най-често се изграждат с цел изцяло продаване на произведената електроенергия или от предприятия, които желаят да намалят своето потребление на ток от мрежата и по този начин намаляват сметките си за ток.
В този случай фотоволтаичната централа се включва успоредно на мрежата и работи в два режима. Ако централата е с цел продажба на произведената енергия, то целият генериран ток се отдава в мрежата и се отчита от ЕРП-то. Ако централата се използва от предприятие, което няма разрешение за продажба на излишъка от произведентата електроенергия, то инверторите регулират производството на соларните панели според консумацията на обекта. При наличие на достатъчно количество слънчева светлина и инсталирана мощност, фотоволтаичната центала захранва напълно товарите, включени към предприятието. При недостиг на мощност от страна на фотоволтаичната централа, остатътък от енергията се добавя от мрежата. По този начин, например, ако в един завод работят машини, които консумират 80кW в даден момент, а на покрива на сградата има инсталирана максимална мощност 60kW, която в този момент успява да генерира 45kW, то останалите 35kW ще бъдят допълнени от мрежата. Ако обаче една част от машините бъдат изключени малко по-късно и консумацията падне на 20kW, то производството на фотоволтаичната система също ще падне до 20kW, поради ограничение за експорт на излишната електроенергия.
Този тип фотоволтаични централи помагат на своите собственици да намалят сметките си за ток за използваната през деня електроенергия и спомагат за производството на по-чиста такава.
Хибридните фотоволтаични централи се отличават предимно с наличието на батерия в системата. Това позволява да се създаде буфер за съхранение на излишната енергия, произведена от слънцето, която в противен случай просто не се произвежда. Съществуват различни видове батерии, които могат да бъдат използвани в подобни системи, но когато става въпрос за домашни такива, се използват предимно LiFePO4 (литиево-желязо-фосфорни батерии от четвърто поколение). Тези батерии са изключително безопасни и затова са правилния избор при изграждане на домашни соларни системи.
За да може обаче системата ви да използва всички предимства на батериите, които добавите към фотоволтаичните панели, се налага да се използва и специален инвертор. Така наречените хибридни инвертори се грижат за правилното зареждане и разреждане на батериите. Те определят количеството произведена енергия и контролират всички процеси на вашата система. Често те са снабдени и със ситеми за мониторинг, които ви позволяват да следите текущото състояние на вашата система в реално време от мобилното си устройство. Макар и по-скъпи, хибридните инвертори позволяват много по-ефективно използване на една фотоволтаична система. Когато вашият дом или бизнес има включени консуматори, то системата се стреми да произведе максимално количество енергия, за да покрие нуждите ви. Ако не успявате да достигнете максималната мощност на вашата система, инверторът ще започне да пълни батерията, която може да използвате по-късно, когато имате по-висока консумация или вече няма слънчева светлина. Такива системи често достигат повече от 80% енергийна независимост на годиншна база.